Geboortegolf na stroomuitval is onzin

door

De storm Sandy die vannacht de Amerikaanse oostkust teisterde zorgt voor veel grapjes over een babyboom over negen maanden. Omdat de stroom is uitgevallen, zouden mensen niets anders kunnen doen dan tegen elkaar aan kruipen in bed – met een geboortegolf over negen maanden als logisch gevolg. Klopt dat wel? In 2004 was er een stroomuitval in Michigan. Op Science Daily stelde socioloog S. Philip Morgan, hoofd van de Population Association of America toen dat een babyboom na zo’n storing onzin is.

Ten eerste zorgt een stroomuitval niet bij alle stelletjes voor seks. Zo stranden veel mensen, die dan dus niet met hun geliefde hun bed kunnen kruipen. Ten tweede leidt seks niet automatisch tot baby’s. Een stroomuitval doet niets aan de kinderwens en een stroomuitval zorgt er niet voor dat anticonceptie niet werkt. Er is volgens Morgan meer nodig dan alleen een stroomuitval voor een geboortegolf. De oorsprong van de mythe herleidt hij tot de blackout van 9 november 1965 in New York. Ook toen gingen dit soort verwachtingen de ronde, maar volgens Morgan is er geen bewijs.

De mythe van de ‘blackout babyboom’ is onderdeel van populaire cultuur. Het is een urban legend: moderne folklore. Het verhaal wordt steeds (door)verteld en voor waar aangenomen.

1 Bericht op "Geboortegolf na stroomuitval is onzin"

  • Peter Burger says:

    Ik dacht ook dat al die verhalen over een geboortegolf na stroomuitval, voetbaloverwinningen, natuurrampen enzovoort broodjes aap waren, maar ik ben weer gaan twijfelen na het lezen van dit artikel: http://tinyurl.com/cx56sqx. Daarin wordt Amerikaans onderzoek uit 2010 aangehaald naar het effect van orkanen op geboortecijfers (Evans, Hu & Zhao, Journal of Population Economics), waaruit zou blijken dat dergelijke rampen wel degelijk invloed hebben, maar anders dan gedacht. Bij levensbedreigende situaties dalen de geboortecijfers, bij situaties waarin mensen gedwongen thuis blijven maar niet voor hun leven hoeven vrezen, stijgen ze. In beide gevallen gaat het maar om dipjes en piekjes van enkele procenten. Als dat klopt, moet het over negen maanden zijn terug te zien als een verschil tussen de gebieden die het hardst getroffen zijn door Sandy en de verderaf gelegen gebieden.

Laat een bericht achter